O tym, że przyszłość biznesu jest ściśle związana z jego dostępnością nie trzeba już nikogo przekonywać. Ten ważny temat został dostrzeżony przez 17. Forum Gospodarcze TIME 2025.

Forum Gospodarcze TIME zorganizowała w marcu Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT), przy współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej (PIKE) oraz Fundacją Digital Poland. Na sześciu scenach wystąpiło ponad 150 prelegentów, poruszając kluczowe zagadnienia dla przyszłości Polski i Europy, które wpływają na ich rozwój. Były to to m.in.: AI, cyberbezpieczeństwo, transformacja energetyczna, regulacje sektorowe czy edukacja technologiczna.

Biznes dostrzega wagę dostępności

Forum poświęciło tematowi dostępności wiele uwagi – całą scenę piątą i kilka paneli dyskusyjnych. W jednym z nich wziął udział Łukasz Klimek z DGA, dyrektor projektu Dostępna Firma – Dyrektywa EAA. Podczas panelu „Firmy w obliczu nowych wyzwań – potrzeby, wsparcie”, Łukasz dyskutował z Bogdanem Kościuchem, dyrektorem Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Magdaleną Nowosadzką, dyrektorką Biura Współpracy z Partnerami Finansującymi w Departamencie Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego i Edytą Zduńską-Leseux, adiunktem w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Moderatorem spotkania był Przemysław Herman, zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

– Podczas panelu dyskutowaliśmy o tym, jak należy rozumieć pojęcie „dostępny biznes” oraz jakie oczekiwania mają przedsiębiorcy wobec nowych przepisów prawa w tym zakresie. Zastanawialiśmy się również, jak skutecznie zachęcić firmy do wdrażania dostępności i jakie wsparcie w tym procesie oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Omówiliśmy też dostępne instrumenty finansowe, w tym środki oferowane przez BGK, które mogą wspierać przedsiębiorców w adaptacji do nowych wymagań. Analizowaliśmy, na co można je przeznaczyć oraz jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie – mówi Łukasz Klimek.

Dostępność a wyzwania dla firm

Jak dodaje Łukasz, kluczowym tematem dyskusji była także efektywna współpraca biznesu na rzecz wdrażania dyrektywy EAA oraz wyzwania, przed jakimi stoją przedsiębiorcy. Pojawiły się rozważania, na temat tego, czy największą barierą jest brak świadomości i rozeznania w potrzebach, czy trudności w przełożeniu wymogów dostępności na konkretne rozwiązania. Nie bez znaczenia pozostają również kwestie finansowe – wysokie koszty technologii czy brak bezpośrednich korzyści biznesowych wynikających z nowych regulacji.

–  Zastanawialiśmy się, jak skutecznie odpowiadać na te wyzwania i jakie działania należy podjąć, aby przedsiębiorcy mieli realne wsparcie w procesie wdrażania dostępności – podsumowuje Łukasz.

Realne wsparcie w zakresie wdrażania dostępności zapewnia nasz projekt Dostępna Firma – Dyrektywa EAA. Jeżeli zainteresował Cię ten temat i chcesz, aby Twój biznes był dostępny, skontaktuj się z nami.